Kolik vás stojí umytí nádobí v myčce? Jak tento náklad snížit?

Někdo tvrdí, že ruční mytí nádobí je efektivnější. Odložte houbu a přečtěte si, jak se myčka může stát skvělým parťákem ve snaze o úsporu energie.

Načítám...

Víte, jak můžete ušetřit?

1.

Nádobí myjte v myčce

Pokud porovnáme mytí ve dřezu a v myčce, pak pro někoho možná překvapivě je myčka úspornější. Tím nejméně úsporným způsobem je rozhodně mytí nádobí pod tekoucí teplou vodou, tomu se pokud možno vyhněte. Jestliže normální cyklus mytí v myčce spotřebuje 0,9 až 2,0 kWh energie, při ručním mytí stejné náplně se spotřebuje až 3,5 kWh. Jestliže navíc myčka spotřebuje 13 až 27 litrů vody, při ručním mytí stejné náplně se spotřebuje až 140 litrů.

2.

Odstraňte zbytky jídla

Nádobí není třeba předmývat, jak si někdo mylně myslí, ale nemají na něm co dělat zbytky jídla, které byste měli vyškrábat do koše. Díky tomu se odpad myčky nezanese a spotřebič bude dlouho sloužit.

3.

Nádobí neoplachujte, nikdy v teplé vodě

Nádobí nemusíte dlouze oplachovat, postačí ho setřít houbou, nebo stěrkou. Méně zašpiněné nádobí vkládejte do myčky tak, jak je. Nádobí nikdy neoplachujte v teplé vodě. Pokud jsou na něm zaschlé zbytky potravin, využijte trochu vody a kapku jaru, po pár hodinách ho můžete klidně vložit do myčky. Pokud je takových kusů více, můžete je vložit třeba do velkého hrnce a tam nechat odmočit v troše vody. K odmočení nádobí využijte například vodu, ve které jste vařili těstoviny. Ta je pro mytí nádobí naprosto perfektní.

4.

Používejte správný program

Snad u každé myčky je v nabídce úsporný eko program, který zajistí správný poměr mezi využitím vody a elektrické energie. Na méně zašpiněné nádobí využijte kratší program, který nespotřebovává příliš elektřiny.

5.

Zapínejte ji plnou

Pokud jste zašpinili pár talířků a skleniček, opláchněte je v ruce a nezapínejte kvůli nim myčku. Případně je prostě naskládejte do myčky, kde si počkají, dokud nebude myčka řádně zaplněná, což je vždy úspornější varianta. Nádobí do myčky skládejte úsporně, ale přitom tak, aby mělo šanci se skutečně umýt.

6.

Správné čistící prostředky šetří peníze

Mezi čistícími prostředky do myčky jsou skutečně velké rozdíly. Proto věnujte pozornost jejich výběru a soustřeďte se na ty skutečně účinné. Díky tomu můžete myčku spouštět tak, aby měla voda nižší teplotu a nádobí se umylo za kratší dobu.

7.

Spouštějte ji v nízkém tarifu

Pokud vaše domácnost odebírá proud ve vysokém a nízkém tarifu (to jsou domácnosti, které například elektřinou ohřívají vodu, nebo jí topí), kdy se ceny elektřiny od sebe liší, zjistěte si, kdy se nízký tarif spíná a myčku zapínejte právě tehdy. Čas, kdy se nízký tarif spíná, zjistíte například na webu vašeho distributora elektřiny. Případně využijte funkce odloženého startu a mytí naplánujte na tento čas.

8.

Nádobí skládejte správně

Vnitřní prostor myček je řešený do několika oddílů, každý pro určitý druh nádobí, jen tak se nádobí umyje skutečně správně a vy ho nemusíte ještě domývat. Ukládejte ho tedy do těchto navržených prostorů. Dále ponechte mezi jednotlivými kusy dostatek prostoru, špinavější a odolnější kusy patří do spodního koše, zatímco rozbitné nádobí jako například sklenice do horního koše. Hluboké nádobí dávejte vzhůru nohama, aby se v něm nedržela voda. Pro zajištění lepší cirkulace vody umístěte větší kusy na stranu.

9.

Nádobí nechte uschnout přirozenou cestou

Nádobí můžete nechat proschnout zcela běžně na vzduchu. Po skončení mycího programu, což zjistíte tak, že v myčce již nekoluje voda, která dělá typický hluk, stačí otevřít dvířka myčky a nechat nádobí i myčku proschnout. Skvrny po zaschlé vodě nejsou na nádobí umytém v myčce patrné díky využití speciálních mycích prostředků.

Máte další otázky?

Připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších dotazů, které se týkají spotřeby elektřiny a nákladů na provoz spotřebičů.

Jak počítáme částku?

Za výpočtem se schovávají komplexní propočty všech klíčových údajů. Jak výpočet funguje?

1.

Nejprve vezmeme obvyklou cenu za elektřinu v roce 2024 v ČR.

To hlavní, na čem záleží je, kolik platíte za elektřinu. Zastropovaná cena, kterou Češi loni platili, byla 5 000 Kč za jednu MWh bez DPH a dalších poplatků.

2.

Pak vymodelujeme náročnost spotřebiče.

U každého spotřebiče je přihlíženo k jeho specifickým vlastnostem a podle toho je i jeho energetická náročnost modelována. V tipech a tricích najdete způsoby, jak můžete tuto energetickou náročnost snížit.

3.

A nakonec spočítáme, kolik stojí provoz přímo vás.

Tou hlavní proměnnou pro výpočet je to, kolik za elektřinu platíte vy. Proto je důležité upravit si cenu elektřiny (1 kWh/Kč nebo 1 MWh/Kč) ve výpočtu tak, aby odpovídala vaší aktuální situaci.

Uvedená výše úspory u každého tipu na úsporu je pouze modelová a orientační. Na zjednodušených příkladech ukazujeme možné úspory a chceme tím odběratele elektřiny a plynu přimět k zamyšlení, jak snížit svou spotřebu a díky tomu ušetřit. V konkrétních případech se výše dosažené úspory může lišit díky dalším faktorům, které nebyly nebo ani nemohly být zohledněny (např. přesné ceny a spotřeba energií, okolní teplota, typ, stáří a způsob používání určitého spotřebiče apod.). Proto nemůžeme být zodpovědní za to, zda se realizací modelového úsporného opatření dosáhne předpokládané výše úspory. Doporučujeme tedy konkrétní případy konzultovat se specialistou.

Centropol

Všechny výpočty připravil Centropol – jeden z největších dodavatelů elektřiny a plynu v České republice.