Víte, jakou cenu elektřiny budete platit po zastropování cen v roce 2023?
Ceny elektřiny v roce 2022 vzrostly několikanásobně a mnoho českých domácností i firem se dostalo do problémů. Vláda tak přikročila k zastropování cen silové elektřiny, tedy neregulované složky její ceny, kterou stanovuje dodavatel. Kolik budete platit po zastropování cen?
O cenovém stropu vláda rozhodla už během října 2022. Ceny energií tím získaly své státem garantované maximum, které potrvá nejméně do konce roku 2023.
Na koho se cenový strop nevztahuje?
Strop se netýká klientů, kteří si zafixovali cenu elektřiny již před časem a to pod státem stanoveným maximem. Těm nadále jejich dodavatel garantuje cenu, kterou uvádí smlouva. Cenový strop pro ně začne platit až po uplynutí fixace, pokud bude v té době zastropování cen nadále platit.
Co je potřeba udělat pro snížení plateb za energie?
Strop se do cen u vašeho dodavatele elektřiny promítne automaticky, nemusíte tedy o nic žádat.
Jaká je maximální cena za elektrickou energii v roce 2023 a co ji ovlivňuje?
V roce 2023 nebude díky zásahu státu nikdo platit za silovou elektřinu více jak 6,05 Kč/kWh (5,00 Kč bez DPH), stálý měsíční plat za odběrné místo činí maximálně 157 Kč (130 Kč bez DPH). K zastropovaným cenám musíte přičíst ještě distribuční poplatky, daň z elektřiny, cenu za systémové služby a za činnost operátora trhu. Poplatek za obnovitelné zdroje stát po celý rok 2023 odpouští.
Na cenu elektřiny má vliv i to, kterou distribuční sazbu využíváte a na kolik hodin elektřiny v nízkém tarifu máte nárok. Ačkoliv je cena silové elektřiny většinou uváděna v jednom tarifu, cena za distribuci se liší.
Kolik naše domácnost zaplatí za elektřinu v roce 2023?
Jak zjistíte, kolik po zastropování cen zaplatíte za elektřinu? Naše kalkulačka vám ukáže přibližnou měsíční zálohu za elektřinu i celkovou roční částku. Stačí do ní zadat vaši distribuční sazbu a roční spotřebu z posledního vyúčtování.
Okamžitě se dozvíte vaše měsíční zálohy a celkovou částku za elektřinu za rok 2023. Najdete v ní i graf s rozpadem jednotlivých nákladů včetně ceny za distribuci, fixního platu dodavateli, platby za rezervovaný příkon (jističe) či DPH.
Co když je strop příliš vysoký a nezvládám platit zálohy?
Pokud jsou vaše nové zálohy moc vysoké, nevěšte hlavu. S celou situací vám může pomoci některá z forem státních příspěvků a podpor. Ověřte si například, zda máte nárok na příspěvek na bydlení, více informací a možnost podání elektronické žádosti najdete na této stránce Úřadu práce. Další tipy a možnosti využití státní podpory a příspěvků přehledně popisuje stránka Podpora a příspěvky.
Ušetřím změnou dodavatele?
Nyní je lepší vyčkat na další vývoj situace. Proč si změnou dodavatele elektrické energie příliš nepomůžete? Dokud se tržní ceny pohybují nad stanoveným stropem, naúčtují vám všichni dodavatelé právě zákonné maximum. Nejvýhodnější je smlouva bez závazku nebo s krátkou fixací, kterou nabízí např. Centropol.
Přečtěte si také, kolik budete platit za plyn po celou dobu zastropování cen.